حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع دستبند و نحوه دسته‌بندی دستبندها

انواع دستبند - دستبند زنانه
انواع دستبند – دستبند زنانه

انواع دستبند و نحوه دسته‌بندی دستبندها
انواع دستبند چیست؟ چه اطلاعاتی در خصوص انواع دستبند زنانه و مردانه دارید؟ آیا با نوع دسته‌بندی دستبند و این‌گونه زیور آلات آشنا هستید؟ دستبندها یکی از اکسسوری و زیور آلاتی است که این روزها موردتوجه عموم قرار گرفته است و توسط افراد بسیار زیادی در سطح جامعه از آن‌ها استفاده می‌شود. البته باید توجه داشت که استفاده از دستبند مخصوص چند سال گذشته نیست و شاید بتوان گفت که قدمتی به اندازه تاریخ انسان دارد. دستبندها از جنس‌های متفاوت در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند. یکی از مواردی که در هنگام انتخاب دستبند باید به آن توجه داشت، انتخاب دستبند مناسب است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب دستبند مناسب پیشنهاد می‌کنیم مطلب دستبند مناسب را چگونه انتخاب کنیم؟ را مطالعه کنید. در این مطلب قصد داریم در خصوص انواع دستبند و دسته‌بندی‌های رایج دستبند مطالبی را با هم مرور کنیم. با فروشگاه اینترنتی پرنسز همراه باشید.

انواع دستبند

این روزها دستبند زنانه و مردانه متفاوتی در بازار یافت می‌شود که شاید این تنوع باعث شود تا در هنگام خرید دچار شک شوید و نتوانید بهترین دستبند را انتخاب کنید. کسب اطلاعات در خصوص انواع دستبند و زیور‌ آلات یکی از مواردی است که می‌تواند در هنگام خرید به افراد کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشند. دستبندها را می‌توان با توجه به پارامترهای متفاوتی دسته‌بندی کرد. نوع بسته شدن، طرح دستبند و جنس آن را می‌تواند از مهم‌ترین معیارهایی دانست که می‌توان توسط آن انواع دستبند را طبقه‌بندی کرد.

۱- نوع بسته شدن
دستبند‌ها را می‌توان به سه مدل بسته، باز و زنجیری تقسیم کرد.

دستبند بسته
النگوها یکی از انواع دستبند زنانه هستند و می‌توان آن‌ها را شایع‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع دستبندهای بسته دانست. این دستبندها هیچ‌گونه قفلی ندارند و اندازه آن‌ها تغییر نمی‌کند. برای استفاده از دستبندهای بسته باید آن‌ها را از پنجه دست رد کرد و در قسمت مچ قرار داد.

دستبند زنجیری
دستبندهای زنجیری معمولاً منعطف هستند و برای بسته شدن نیاز است که قفل آن‌ها را ببندید. قفل این دستبندها انواع مختلفی دارد که رایج‌ترین این قفل‌ها عبارت‌اند از:

 • قفل لابستر: این قفل‌ها مانند چنگک خرچنگ یا لابستر می‌مانند و بسیار هم رایج هستند. فشردن زائده‌ای که در قسمت خرچنگی این قفل وجود دارد باعث باز شدن آن‌ می‌شود و می‌توان حلقه‌ای که در سمت دیگر دستبند وجود دارد را به درون آن انداخت یا از آن خارج کرد.
 • قفل بشکه‌ای: قفل‌های بشکه‌ای شباهت زیادی به بشکه‌هایی که از وسط نصف شده‌اند دارند. این قفل‌ها به صورت پیچی هستند و برای بسته شدن تنها کافی است آن‌ را به میزان مناسب بچرخانید.
 • قفل حلقه و محور: قفل‌های حلقه و محور از یک قلاب T شکل و یک دایره تشکیل شده‌اند. برای بستن آن‌ها کافی است که میله T شکل را از میان دایره عبور دهید و سپس اندکی آن را بچرخانید.
 • قفل آهنربایی: این قفل‌ها را می‌توان ساده‌ترین قفل‌ها برای باز و بسته کردن دانست. در دو سر دستبند آهن‌رباهایی وجود دارد که با نزدیک شدن به یکدیگر می‌چسبند و دستبند را به دور مچ دست نگه می‌دارند.
 • قفل قلاب S: شاید این نوع قفل را بتوان یکی از قدیمی‌ترین انواع قفل‌ها دانست. در یک سر دستبند قطعه‌ای به شکل S و در طرف دیگر قطعه‌ای شبیه به قلاب ماهیگیری وجود دارد. این دو قطعه در هم چفت می‌شوند و دستبند یا اکسسوری را بر روی مچ دست نگه می‌دارند.
 • قفل جعبه‌ای: این قفل که در اکسسوری‌ها، زیور آلات و دستبندهای سبک وزن بسیار کاربرد فراوانی دارد. این قفل‌ها از دو قطعه مجزا تشکیل شده‌اند که در هم قفل می‌شوند و با استفاده از یک دکمه می‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد.
 • قفل حلقه فنری: این قفل‌ها بسیار شبیه قفل لابستر یا خرچنگی هستند با این تفاوت که شکل این قفل دایره است و زائده‌ای که برای باز کردن یا بستن قفل مورد استفاده می‌گیرد بر روی حلقه قفل قرار دارد.
 • قفل زنجیر توپی: برخی زنجیر‌ها از به هم پیوستن توپ‌های کوچک تشکیل شده‌اند. توپ آخر این زنجیر‌ها در میان قفلی که به سمت دیگر دستبند وصل است، قرار می‌گیرد. این قفل توپ را درون خود نگه می‌دارد اما میله وصل کننده این توپ‌ها از انتهای قفل خارج می‌شود.
 • قفل تاشو: این قفل‌ها از یک حلقه و یک قفل تشکیل می‌شوند. بخش قفل معمولاً دو تکه است و پس از قرار گرفتن درون حلقه تا شده و گیره آن بسته می‌شود.
 • قفل گره: این قفل‌ها بیشتر در ساخت دستبندهای دست‌ساز به کار می‌رود و معمولاً توسط نخ‌های ضخیم درست می‌شود. این نخ‌ها به صورت دو رشته بر روی هم قرار می‌گیرد و سپس با استفاده از گره‌ای خاص به هم گره می‌خورند تا با کشیدن هر سمت نخ دستبند بسته شود.
 • قفل کمربندی: این قفل از زمان محبوب شدن دستبندهای چرم و طلا مرسوم شده است و مانند کمربند سگک دارد. برای بستن این قفل‌ها باید سگک را درون سوراخ‌های چرم انداخت.
انواع دستبند - دستبند زنانه
انواع دستبند – دستبند زنانه

دستبند نیمه‌باز: این نوع دستبند‌ها بسیار شبیه دستبند‌های بسته هستند. سفت هستند و تغییر حالت موجب خراب شدنشان می‌شود. دو طرف این دستبندها به یکدیگر متصل نیستند و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را مقداری گشاد یا تنگ کرد تا در دست به خوبی قرار گیرند.

۲– طرح دستبند
دستبندها را می‌توان بر اساس طرح و شکل نیز به دسته‌های متفاوت تقسیم کرد.

النگو
همان‌طور که در بخش قبل هم گفتیم النگوها نوعی دستبند زنانه به شکل دایره، غیرقابل انعطاف و بدون قفل هستند. این دستبندها از جنس‌های متفاوتی مانند طلا و نقره ساخته می‌شوند که به طور سنتی در کشورهای آسیایی مانند هند، سریلانکا و پاکستان و حتی بخشی از ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستبندها ضخامت بسیار متنوعی دارند و می‌توانند بسیار نازک یا بسیار ضخیم باشند.

دستبند تنیسی
این دستبندها معمولاً از اتصال تعدادی سنگ یکسان قیمتی یا نیمه قیمتی به یکدیگر ساخته می‌شوند. این سنگ‌ها می‌توانند مانند الماس بسیار گران‌قیمت باشند یا از خرج کار ارزان‌تری مانند کوبیک، سوراروسکی و سنگ‌های دیگر نیمه قیمتی ساخته شده باشند. این دستبندها، مخصوصاً مدل‌های گران آن‌که در آن‌ها از سنگ‌های قیمتی و طلا استفاده شده است بیشتر مناسب مراسم و جشن‌های رسمی هستند. این دستبندها انعطاف‌پذیر هستند و عموماً با یکی از انواع قفل‌ها دو سر آن را به هم متصل می‌کنند.

دستبند چارم
یکی از رایج‌ترین انواع دستبند زنانه ، دستبند چارم یا افسون است. این دستبندها معمولاً از یک زنجیر طلا یا نقره ساخته می‌شوند که بر روی آن تعدادی مهره چارم قرار داده شده است. این دستبندها از سالیان دور برای خوش‌شانسی و محافظت در برابر خطرات گوناگون توسط بانوان استفاده می‌شده است.

دستبند مهره‌ای
این دستبند‌ها از مهره‌هایی با جنس‌های متفاوت که توسط یک نخ محکم به یکدیگر متصل شده‌اند، ساخته می‌شود. این دستبند‌ها می‌تواند به صورت کشی باشد یا در آن‌ها از قفل استفاده شده باشد. برخی سازنده‌ها برای ساخت این دستبند‌ها به جای نخ از چرم استفاده می‌کنند.

دستبند زنجیر
یکی دیگر از انواع دستبند ها، دستبندهای زنجیر هستند. این دستبندها که از زنجیرهایی مانند زنجیرهای گردنبند درست شده‌اند، برای بستن دور دست مناسب هستند و معمولاً به راحتی می‌توان آن‌ها را با گردنبند هم شکل خودشان ست کرد. این دستبندها تنوع، ضخامت و اشکال بسیاری دارند و صرفاً یک دستبند زنانه نیستند بلکه  استفاده از آن‌ها میان آقایان نیز بسیار مرسوم است. جنس این دستبندها معمولاً طلا، نقره یا استیل ضدزنگ است.

دستبند دوستی
دستبندهایی که از نخ یا پارچه ساخته می‌شود. گفته می‌شود که سرخ‌پوستان اولین بار از این دستبندها برای نشان دادن دوستی خود استفاده می‌کردند. این دستبندها در سالیان اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند و افراد بسیاری در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی بر این باورند که این دستبندها باید آن‌قدر در دستشان بسته بماند که کاملاً فرسوده شود و دیگر قابل استفاده نباشد. این باور از دیدگاه آن‌ها در خصوص دوستی‌ها شکل گرفته که دوستی‌ها باید عمیق و طولانی باشد.

دستبند آرزو
دستبندهای آرزو از یک یا دو رشته نخ تشکیل شده است که تا حدی شبیه دستبندهای دوستی هستند. این دستبندها که به دستبند رشته‌ای نیز معروف هستند و گفته می‌شود زمانی که بر اثر استفاده این دستبندها پاره می‌شوند زمان تحقق آرزوی فرد فرا رسیده است.

انواع دستبند - دستبند زنانه
انواع دستبند – دستبند زنانه

دستبند سیلیکونی
این دستبندها از یک حلقه لاستیکی ساخته شده‌اند و محبوبیت بسیاری در میان مؤسسات تبلیغاتی جهان دارند. بر روی این دستبندها می‌توان نام شرکت‌ها را حک کرد. البته از این دستبندها برای اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری‌های گوناگون و اعلام حمایت از بیماران مبتلا به این بیماری‌ها استفاده می‌شود.

چرم و طلا
این مدل از انواع دستبند از جمله زیور آلاتی است که استفاده از آن در چند سال اخیر رایج شده است. این دستبند‌های زیبا از یک بند چرمی و پلاکی از جنس طلا یا سایر فلزات تشکیل شده است. این پلاک‌ها می‌تواند موارد متفاوتی مانند اسم فرد، نشانه‌هایی از علایق و موارد بسیار دیگری را شامل شود. دستبند چرم و طلا را می‌توان یکی از انواع دستبند زنانه و مردانه دانست که استفاده از آن برای هر دو گروه زیبایی به همراه دارد.

بند چرمی
دستبندهایی که از یک بند چرمی تشکیل شده‌اند و با یک گره بر روی مچ دست محکم می‌شوند. استفاده از این دستبندها چند سالی است که در میان جوانان رایج شده است.

دستبند رویال
دستبندهای پرزرق و برقی که از طلا و سایر فلزات گران‌بها ساخته شده‌اند و تعدادی سنگ‌ قیمتی یا نیمه قیمتی بر روی آن‌ها قرار داده شده است. این دستبندها را معمولاً با استفاده از سنگ‌های قیمتی مانند یاقوت و الماس می‌سازند و قیمت بسیار بالایی دارند. البته باید توجه داشت درخشندگی و زیبایی این دستبندها معمولاً توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

زودیاک
دستبندهای متفاوتی که بر روی پلاک آن‌ها نماد ماه‌های تولد هک شده است را دستبند زودیاک می‌گویند. این دستبندها ۱۲ نشان برای متولدین ۱۲ ماه سال دارند که هر فرد می‌تواند بنا به ماه تولد خود، دستبند مناسب را انتخاب کند.

۳– جنس دستبند
جنس دستبند تنوع بسیار زیادی دارد و باید بنا به بودجه‌ای که می‌خواهید خرج کنید در خصوص آن تصمیم بگیرید. این دستبندها می‌تواند از فلزات ارزشمندی نظیر طلا، پلاتین و نقره ساخته شده باشد یا در ساخت آن از فلزاتی با قیمت مناسب‌تر مانند استیل ضدزنگ استفاده شده باشد. همچنین دستبندهای چرمی، نخی، پلاستیکی و چوبی نیز این روزها رواج و طرفداران بسیاری دارند. انتخاب از میان انواع دستبند و زیور ‌آلات به سلیقه فرد، بودجه، استایل، مکان و موقعیت استفاده ارتباط دارد.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم مطلب اکسسوری مردانه و انواع اکسسوری مناسب برای مردان شیک پوش را مطالعه کنید.

Nokarto
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران - چهارراه ولیعصر - برج فناوری امیرکبیر
02128428110
info@pransez.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X