حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

سرطان پوست چیست و انواع آن کدامند؟

سرطان پوست و مشخصات پوست سالم
سرطان پوست و مشخصات پوست سالم
سرطان پوست و مشخصات پوست سالم

سرطان پوست یکی از انواع بیماری‌های سرطانی است که در اثر رشد غیرعادی سلول‌های پوست به وجود می‌آید. این سلول‌های سرطانی می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن حمله کنند و در مناطق دیگر انتشار یابند. بسیاری از سرطان های پوست به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید ایجاد می‌شوند. برخی افراد مانند آن‌هایی که پوست‌شان روشن است و یا به دلیل استفاده از داروهای متفاوت یا بیماری‌هایی مانند ایدز ضعیف شده‌اند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به انواع سرطان های پوستی هستند. برای داشتن پوست سالم و جلوگیری از ابتلا به سرطان‌ های پوستی باید در خصوص این سرطان‌ها و راه‌های جلوگیری از ابتلا به آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید اقدامات مؤثری انجام دهید. در این مقاله قصد داریم در خصوص سرطان پوست، انواع آن و برخی مواردی که می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به این نوع سرطان مؤثر باشد مطالبی را با هم مرور کنیم. با فروشگاه اینترنتی پرنسز همراه باشید.

سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟ چند نوع دارد؟ چگونه ایجاد می‌شود؟ فرق خال‌های سرطانی با خال‌های عادی چیست؟ شاید شما هم این سؤالات را بارها از خود پرسیده باشید. زمانی که سلول‌های بدن بدون کنترل رشد کنند و تکثیر شوند، فرد را به یکی از انواع سرطان‌ها مبتلا می‌کنند. تقریباً تمام سلول‌های بدن ممکن است سرطانی شوند. سرطان پوست یکی از انواع سرطان‌ها است که سلول‌های پوستی فرد مبتلا به این نوع سرطان به صورت غیر قابل کنترلی رشد می‌کند. همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین دلیل ایجاد سرطان های پوست تابیدن امواج مضر ماورا بنفش به پوست است. این امواج مضر با تابیدن به سطح پوست در طول زمان باعث ایجاد تغییر و رسیدن آسیب به DNA سلول‌های پوست می‌شوند. این تغییرات منجر به تکثیر غیرطبیعی این سلول‌ها می‌شود که در نتیجه فرد به سرطان های پوستی مبتلا خواهد شد و پوست سالم فرد با مشکلات و مخاطراتی مواجه می‌شود. این مشکلات با گذشت زمان حادتر شده و حتی می‌توانند زندگی فرد را تهدید کنند. سرطان پوست یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در آمریکا است و از هر ۵ فرد بالای ۷۰ سال یک نفر به یکی از انواع سرطان های پوستی مبتلا شده است. سرطان های پوستی انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از:

 ۱- ملانوما
ملانوما از شیوع بسیار کمی در میان سرطان های پوستی برخوردار است و از انواع دیگر آن مبتلایان کمتری دارد اما این سرطان را می‌توان خطرناک‌ترین سرطان پوست دانست. ملانوما با ایجاد لکه‌های نامتقارن بر روی پوست اعلام وجود می‌کند. در صورتی که اقدامات لازم برای درمان صورت نگیرد و سرطان پیشرفت کند، می‌تواند با سرعت بسیار زیادی در بدن پخش شود و اعضای دیگر بدن را با مشکل مواجه کند. زمانی که این اتفاق بیفتد فرد با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود و خطر مرگ او را تهدید می‌کند. البته باید توجه داشت که در صورتی که اقدامات درمانی به موقع صورت گیرد، فرد به طور کامل بهبود می‌یابد.

سرطان پوست و مشخصات پوست سالم
سرطان پوست و مشخصات پوست سالم

برای تشخیص ملانوما باید به ۵ نکته توجه کرد.

عدم تقارن: ضایعات یا خال‌های پوستی ایجاد شده توسط ملانوما معمولاً ظاهری نامتقارن دارند.

مرز: لبه‌های خال نامنظم است و می‌توان آن را به دالبور تشبیه کرد.

رنگ: خال‌های ایجاد شده به دلیل ملانوما معمولاً به چند رنگ هستند و به رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای و قرمز یا رنگ‌های این طیف دیده می‌شوند.

قطر: خال با قطر بالای ۶ میلی‌متر می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های ابتلای فرد به ملانوما باشد. افرادی که خال با قطر بیش از ۶ میلی‌متر دارند بهتر است در اسرع وقت برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنند.

تغییر: خال‌هایی که با گذشت زمان تغییر شکل، مرز و بافت می‌دهند یا خونریزی می‌کنند و با خارش همراه هستند می‌توانند نشانه‌هایی برای ابتلا به ملانوما باشند.

۲- کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال یا سرطان سلول پایه را می‌توان به عنوان شایع‌ترین و رایج‌ترین نوع از انواع سرطان های پوست معرفی کرد. این سرطان در بسیاری از موارد شبیه جوش یا ضایعه پوستی است که بهبود پیدا نمی‌کند. شاید بتوان گفت که بیش از ۷۰ درصد مبتلایان به انواع سرطان پوست به سرطان سلول پایه دچار هستند. این نوع سرطان رشد کند و آهسته‌ای دارد و در صورت انجام اقدامات لازم می‌توان آن را درمان کرد.

برای تشخیص کارسینوم سلول بازال باید به ضایعات پوستی توجه بیشتری داشت. این ضایعات بیشتر شبیه برآمدگی‌هایی درخشان هستند و می‌توانند در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شوند اما بیشتر بر روی صورت، گردن و گوش‌ها دیده می‌شوند. این ضایعات اغلب با خارش و درد همراه هستند، به راحتی خونریزی می‌کنند و با گذشت زمان رشد می‌کنند و اندازه بزرگ‌تری پیدا می‌کنند.

افرادی که مخصوصاً در نوجوانی بیش از حد در معرض نور خورشید بوده‌اند، مبتلایان به بیماری‌های مختل کننده کار سیستم ایمنی بدن مانند ایدز، مواجهه با برخی از مواد شیمیایی، سابقه رادیاسیون و برخی بیماری‌های ارثی بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به کارسینوم سلول بازال هستند.

۳- کارسینوم سلول سنگفرشی

دومین نوع شایع سرطان پوست، کارسینوم سلول سنگفرشی است. این سرطان را می‌توان با ضایعاتی صورتی رنگ که از بین نمی‌روند شناخت. کارسینوم سلول سنگفرشی یکی از سرطان‌هایی است که می‌تواند به قسمت‌های دیگر بدن گسترش پیدا کند اما این اتفاق بسیار نادر است و در درصد بسیار پایینی از مبتلایان به این بیماری اتفاق می‌افتد.

ضایعات این بیماری معمولاً به رنگ صورتی و قرمز هستند، حالتی درخشان ندارند و شبیه یک وصله بر روی پوست دیده می‌شوند. این ضایعات پیشرفت کرده و ممکن است متورم شوند. این ضایعات را می‌توان با سطحی زگیل مانند که پوسته‌پوسته می‌شود، ممکن است خونریزی کند، دردناک است و به خارش دچار می‌شود، شناسایی کرد.

۴- کارسینوم سلول مرکل

کارسینوم سلول مرکل همانند ملانوما یکی از انواع نادر سرطان پوست است. البته این سرطان پوستی نادر، بسیار خطرناک است و به سرعت رشد می‌کند و دیگر بخش‌های بدن را درگیر می‌کند. ضایعات این سرطان کوچک، بدون درد، به رنگ قرمز، بنفش یا صورتی هستند که بافت سختی دارند. این ضایعات می‌توانند در تمام بدن ایجاد شوند اما معمولاً بر روی صورت، گردن و بازوها ایجاد می‌شوند.

سرطان پوست و مشخصات پوست سالم
سرطان پوست و مشخصات پوست سالم

۵- آکتینیک کراتوزیس

آکتینیک کراتوزیس یا کراتوز فعال را نمی‌توان یک سرطان دانست، بلکه از آن به عنوان یک پیش سرطان یاد می‌شود. این پیش سرطان پوستی بر روی پوست سالم که بیش از حد در برابر نور خورشید قرار گرفته است ایجاد می‌شود. این بیماری در صورتی که پیشرفت کند به سرطان پوست سلول سنگفرشی تبدیل می‌شود و به همین دلیل شناسایی و اقدام به موقع برای درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

ضایعات این بیماری به طور معمول پوست سالم را با مشکلاتی مواجه می‌کنند. ضایعات قرمز رنگ که پوسته‌پوسته هستند مهم‌ترین نشانه این بیماری است که معمولاً در لب‌ها، گوش‌ها، پشت دست‌ها و بازوها ایجاد می‌شوند. البته ممکن است در سایر قسمت‌های بدن افراد که بیش از اندازه در معرض نور خورشید قرار داشته‌اند نیز ظهور پیدا کند.

چه کسانی باید بیشتر احتیاط کنند

درست است که تمام افراد ممکن است به سرطان پوست دچار شوند اما احتمال ابتلای برخی افراد بیشتر از سایرین است. دسته‌هایی که بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به انواع سرطان های پوست هستند عبارت‌اند از:

  • افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند
  • افرادی که با استفاده از حمام آفتاب یا دستگاه سولاریوم پوست خود را برنزه می‌کنند
  • افرادی که به سرعت آفتاب سوخته می‌شوند
  • افرادی با پوست روشن و کک و مک زیاد
  • افراد چشم آبی
  • بیمارانی که سیستم ایمنی آن‌ها به دلیل بیماری یا مصرف دارو تضعیف شده
  • افرادی که بیش از حد در معرض نور خورشید هستند
  • افرادی که با برخی از مواد شیمیایی تماس داشته‌اند
  • افرادی که در معرض آرسنیک قرار گرفته‌اند

به خاطر داشته باشید که افرادی که پوست روشن دارند بیشتر از کسانی که رنگ پوست‌شان تیره است در معرض ابتلا به سرطان های پوست هستند.

پیشگیری از سرطان پوست

برای این‌که به انواع سرطان های پوستی دچار نشویم باید به نکاتی ساده اما بسیار کاربردی توجه کنیم تا پوست سالم داشته باشیم. این نکات عبارت‌اند از:

استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب را در هنگام بیرون رفتن از خانه و زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید فراموش نکنید. در هنگام خرید کرم ضد آفتاب به SPF و استاندارد بودن آن دقت کنید.

محافظ از لب‌ها را فراموش نکنید. ملانین یا همان ضد آفتاب طبیعی بدن در لب‌ها وجود ندارد و بسیاری افراد در هنگام بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، فراموش می‌کنند که از لب‌ها هم باید محافظت کرد.

سعی کنید بیشتر در سایه راه بروید و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

استفاده از بلوزهای آستین بلند، کلاه و سایر لوازم پوشاننده برای پوشیده بودن پوست در هنگام خروج از خانه یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توان از رسیدن نور خورشید به پوست جلوگیری کرد.

به تغییرات پوستی خود دقت کنید و در صورت بروز علائم گفته شده در این مطلب با متخصص پوست مشورت کنید.

ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر زمانی است که خورشید با شدت بیشتری در حال تابیدن است. بهتر است این زمان‌ها را برای قرار گرفتن در آفتاب و بیرون رفتن انتخاب نکنید.

زمانی که در کنار آب، شن یا برف قرار دارید باید احتیاط بیشتری داشته باشید. این موارد می‌توانند نور خورشید را منعکس کنند و امکان و میزان آفتاب سوختگی را افزایش دهند.

برنزه کردن، مخصوصاً با استفاده از دستگاه‌های سولاریوم یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند منجر به بروز سرطان‌های پوستی شود. این دستگاه‌ها نور ماورا بنفش ساطع می‌کنند و همین نور به پوست صدمه می‌زند. افرادی که دوست دارند برنزه شوند باید حتماً از محصولات ویژه این کار که از رسیدن صدمه به پوست جلوگیری می‌کند استفاده کنند.

در صورتی که مطالعه این مطلب برایتان سودمند بود پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر برای داشتن پوست سالم مطلب پیری زودرس و اشتباهاتی که در مورد سلامت پوست انجام می‌دهیم را مطالعه کنید.

Nokarto
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران - چهارراه ولیعصر - برج فناوری امیرکبیر
02128428110
info@pransez.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X