حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چربی پوست چگونه ایجاد می‌شود و پاکسازی پوست چرب چگونه است؟

چربی پوست و مراقبت از پوست چرب
چربی پوست و مراقبت از پوست چرب
چربی پوست و مراقبت از پوست چرب

چربی پوست چگونه ایجاد می‌شود و پاکسازی پوست چرب چگونه است؟
چربی پوست در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود که شامل عوامل بدنی و عوامل محیطی می‌شود. پاکسازی پوست چرب و مراقبت از پوست چرب نیز هر کدام راهکارهای متفاوتی دارند که در ادامه این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. در ضمن مراقبت از انواع پوست‌ها برای بسیاری از افراد دغدغه‌ی مهمی است برای آشنایی با انواع پوست و نحوه مراقبت از آن‌ها می‌توانید مقاله مراقبت از پوست و راه‌های جلوگیری از پیری پوست را مطالعه کنید.

انواع پوست
به طور کلی پوست بدن انسان به چهار نوع مختلف تقسیم می‌شود. پوست چرب، پوست خشک، پوست معمولی و پوست مختلط انواع پوست‌ها هستند. باید اشاره کرد که پوست مختلط نوعی از پوست است که در برخی از نقاط بدن خشک‌تر بوده و در برخی دیگر از نقاط چربی پوست بیشتر است.

البته افراد باید دقت داشته باشند که هر پوستی برای منعطف ماندن نیاز به مقداری چربی دارد و نحوه پاکسازی پوست چرب نباید به گونه‌ای باشد که باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی پوست شود.

چربی پوست چگونه ایجاد می‌شود؟

به طور طبیعی غده‌های چربی درون پوست قرار دارند و ماده «سبوم» ترشح می‌کنند. سبوم یک ماده چرب بوده که عامل روان شدن پوست و جلوگیری از خشک شدن آن است. سبوم به همراه عرق از منافذ پوستی خارج شده و بر سطح بدن و روی پوست ظاهر می‌شود. همچنین باید اشاره کرد که سبوم صرفا چربیِ نرم‌کننده‌ی پوست نیست و هنگام ترشح سلول‌های مرده و مواد مضر دیگر را نیز از منافذ پوست خارج می‌کند.

حال اگر ترشح این ماده بیش از حدِ طبیعی باشد باعث خواهد شد که سطح پوست براق و چرب شود و همچنین عامل جوش زدن پوست نیز خواهد شد. این اتفاق موجب بسته شدن منافذ پوستی شده که در نتیجه آن مشکلات پوستی برای افراد پیش خواهد آمد.

یک باور رایج ولی اشتباه در مورد دلیل چربی پوست وجود دارد و آن این است که خوردن غذاهای چرب یا داشتن چربی خون عامل این چرب شدن پوست است، در حالی که باید بدانید عامل چربی ایجاد شده در پوست ژنتیکی است و از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. البته باید دقت داشت که رژیم غذایی نادرست می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود و همچنین داشتن یک رژیم سالم غذایی به کنترل چربی پوست کمک می‌کند. لازم به ذکر است که رژیم غذایی به خودی خود عامل چرب شدن پوست یا رفع آن نیست.

چربی پوست و مراقبت از پوست چرب
چربی پوست و مراقبت از پوست چرب

عوامل ایجاد یا تشدید پوست چرب
باید دقت داشت که اگر پوست بدن فقط در مقاطع خاصی دچار چربی شده و بعد از گذار از آن مقطع چربی آن کاهش پیدا می‌کند، این اتفاق یک عامل هورمونی دارد. برای مثال هورمون آندروژن هورمونی است که باعث افزایش مقدار چربی می‌شود. در دوران بلوغ با ترشح آندروژن تغییراتی در موهای بدن، کلفتی صدا و همچنین میزان ترشح چربی به وجود می‌آید. همچنین باید اشاره کرد که ترشح این هورمون در زنان در دوران قبل از پریودی، یائسگی و بارداری نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین استفاده از قرص‌های ضد بارداری نیز عامل افزایش ترشح هورمون آندروژن بوده و در نتیجه چربی پوست را افزایش داده و فرد نیاز به پاکسازی پوست چرب خواهد داشت.

مصرف ماده استروئید دیگر عاملی است که چربی را افزایش داده و مراقبت از پوست چرب را برای افراد ضروری خواهد کرد. در هنگام عصبانیت نیز ترشح ماده‌ای به نام «کورتیزل» در بدن باعث افزایش پیدا کردن چربی روی پوست می‌شود. در ضمن نباید از یاد برد که داشتن استرس نیز به افزایش چربی منجر خواهد شد.

در کنار عوامل ژنتیکی و هورمونی موارد دیگری نیز هستند که می‌توانند جزو عوامل تشدید کننده چرب شدن پوست بدن باشند. مواردی مانند آلودگی هوا، شدید بودن اشعه ماورا بنفش، رطوبت، شرایط اقلیمی و بالا بودن دمای محیط و … .

اگر پوست شما دچار پیری شده باشد یا در وزن بدن خود نوسانات زیادی داشته باشید، منافذ پوستی افزایش پیدا کرده و باعث چرب شدن آن می‌شوند.

همچنین باید یادآور شد که استفاده کردن از محصولات مراقبت از پوست چرب به صورت اشتباه نیز باعث چرب شدن پوست خواهد شد. برای مثال استفاده از کرم‌هایی که مناسب دیگر انواع پوست هستند. مرطوب کننده‌های اشتباهی نیز می‌توانند این موضوع را تشدید کنند. افرادی که چربی پوست دارند باید از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنند که بر پایه آب ساخته شده و سبک هستند.

مراقبت از پوست چرب
برای مراقبت از پوست چرب چندین راه وجود دارد که در ابتدا آن‌ها را برمی‌شماریم و سپس هر کدام را توضیح می‌دهیم. استفاده از شوینده‌های غیر صابونی، استفاده از ماسک اسکراب، استفاده از ماسک صورت به صورت هفتگی، استفاده روزانه از تونر بدون الکل، استفاده از مرطوب کننده‌ها و همچنین استفاده مداوم از کرم‌های ضد آفتاب.

برخی از افراد از این‌که کرم ضد آفتاب چربی پوست آن‌ها را تشدید کند هراس داشته و به همین دلیل از این محصولات استفاده نمی‌کنند، در حالی که این کار اشتباه بوده و عدم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب باعث خواهد شد که چین و چروک، لک و کک‌ومک روی پوست ظاهر شود؛ بنابراین نیاز است که همه افراد به طور مداوم از کرم ضد آفتاب استفاده کنند و بهتر است که هر چهار ساعت یک بار نیز آن را تمدید کنند.

دیگر موردی که برای پاکسازی پوست چرب و کنترل کردن چربی روی آن بسیار توصیه می‌شود، تمیز نگه داشتن پوست و شستشوی مداوم آن است. دسته‌ای از شوینده‌های غیر صابونی در بازار موجود است که مخصوص پوست‌های چرب هستند. این شوینده‌ها از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کنند. استفاده‌ی دو یا سه بار از این محصولات در طول روز می‌تواند برای افرادی که پوست چرب دارند راهگشا باشد. صابون‌های آنتی باکتریال بهترین گزینه برای انجام این کار هستند.

تونرهای بدون الکل نیز می توانند انواع آلودگی‌های روی پوست و چربی اضافه موجود در سطح آن را از بین ببرند. استفاده از تونر نیز باید به صورت مداوم و روزانه باشد.

راه دیگری که برای مراقبت از پوست چرب توصیه می‌شود استفاده از کرم‌های مرطوب کننده پوست است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند به دلیل این که پوستی چرب دارند پس نباید سطح آن را مرطوب نگه دارند، در حالی که این باوری اشتباه بوده و کرم‌های مرطوب کننده برای هر نوع پوستی مفید هستند. نحوه استفاده آن‌ها برای پوست چرب بدین شکل است که بعد از شستشو و رفع چربی‌ها، پوست بدن برای تولید بیشتر چربی تحریک می‌شود، کرم مرطوب کننده می‌تواند از رخ دادن چنین اتفاقی جلوگیری کند. نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که مرطوب کننده‌ای که استفاده می‌شود باید حاوی روغن مخصوص پوست‌های چرب نباشد!

همان طور که می‌دانیم چربی پوست می‌تواند باعث به وجود آمدن پوست‌های مرده، جوش‌های سر سیاه و جوش شود، برای این‌که این آسیب‌های پوستی رفع شود افراد باید از «ماسک اسکراب» استفاده کنند. این ماسک‌ها با پاکسازی پوست چرب به صورت عمیق باعث از بین رفتن جوش‌های سر سیاه نیز می‌شوند.

بعد از استفاده از ماسک اسکراب سعی کنید از ماسک‌های معمول که جهت ترمیم و شفاف شدن پوست به کار می‌روند نیز استفاده کنید. انواع ماسک خانگی که شامل ماسک‌های میوه‌ای هم می‌شود نیز می‌توانند گزینه مناسبی برای این کار باشند.

چربی پوست و مراقبت از پوست چرب
چربی پوست و مراقبت از پوست چرب

درمان گیاهی برای پاکسازی پوست چرب
افرادی که از داشتن پوست چرب خسته شده‌اند می‌توانند به درمان گیاهی روی بیاورند. خوردن یک قاشق روغن تخم کتان به صورت روزانه، یکی از اولین توصیه‌ها به این دسته از افراد است. با مصرف این روغن اندام و سیستم گوارشی انسان هم مرطوب شده و تغذیه می‌شوند. اسیدهای چرب امگا سه‌ی موجود در این روغن تولید چربی پوست را تنظیم می‌کند.

البته باید دانست که به صورت کلی، مصرف انواع و اقسام میوه‌ها و سبزی‌ها می‌تواند چربی موجود در پوست را متعادل کرده و یکی از بهترین راه‌ها برای مراقبت از پوست چرب است.

در ضمن برخی دیگر از گیاهان وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به صورت «بُخور» روی پوست استفاده کرد تا پاکسازی پوست چرب صورت بگیرد. برای مثال باید به گیاهانی مثل همیشه‌بهار، بابونه، اسطوخودوس، برگ شمعدانی، مریم‌گلی و رازیانه اشاره کرد.

نکات مهم
افرادی که دارای پوست صورتِ چرب هستند در نقاط مرکزی صورت خود مانند اطراف دهان، اطراف بینی و بین دو ابروی خود، چربی بیشتری مشاهده خواهند کرد.

  • افرادی که دارای پوست چرب هستند بهتر است که مصرف انواع ویتامین‌های «ب ۱۲» را در رژیم غذایی خود لحاظ کنند.
  • استفاده مداوم از میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی بسیار کارساز است.
  • استفاده از لبنیات کم‌چرب نیز برای کنترل و مراقبت از پوست چرب مفید خواهد بود.
  • کنترل نداشتن روی مصرف غذاهای چرب باعث خواهد شد که فرد به چاقی دچار شود و بافت‌های چربی نیز منبع تولید آندروژن می‌شوند که در نهایت به چربی پوست منجر خواهد شد.
  • برای پاکسازی پوست چرب نیاز است که فرد خواب کافی داشته باشد. نداشتن خواب کافی می‌تواند ترشح کورتون را تحت تاثیر قرار داده که این اتفاق منجر به مشکلات پوستی خواهد شد.
  • مورد دیگری که افراد باید بدانند این است که نوشابه‌های قندی و گازدار نیز برای پوست‌های چرب مضر هستند.
  • استفاده مداوم از غذاهای سرو شده در فست‌فودها و همچنین استفاده مداوم از شیرینی‌ها و دیگر تنقلات باعث خواهد شد که پوست چرب شود.
  • ­کشیدن سیگار دیگر عاملی است که در کار کورتون‌ها اختلال ایجاد می‌کند؛ و باعث ترشح شدن این ماده از بدن می‌شود. کورتون نیز در چربی پوست تاثیر منفی خواهد گذاشت.

اگر خواندن این مقاله برای شما مفید بوده است توصیه می‌کنیم که مقاله موهای چرب و درمان ساده چربی موی سر را نیز مطالعه بفرمایید.

Nokarto
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران - چهارراه ولیعصر - برج فناوری امیرکبیر
02128428110
info@pransez.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X